Sultan II.Mustafa

Babası: Sultan IV.Mehmed
Annesi: Emutullah Rabia Gülnuş Sultan
Doğum Yeri: Edirne Sarayı
Doğum Tarihi: 5 Haziran 1664
Vefat Tarihi: 29 Ocak 1703
Saltanat Tarihi: 1695 – 1703
Saltanat Süresi: 8 Yıl
Kabrinin Bulunduğu Yer: İstanbul (Yeni Camii)

İyi bir eğitim gördü. 1695 yılında yirmi ikinci padişah olarak 31 yaşında Osmanlı tahtına çıktı. Devlet yönetimini teslim aldığında, ilk sözü ataları gibi fetihler yapmak, kaybedilen toprakları geri almak için ordunun başında sefere çıkacağını bildirmek olmuştu.

Saltanatının ilk günlerinde, Sakız Adası “Koyun Adaları” zaferi kazanılarak Venediklilerden geri alınmıştı. Bu zafer Sultan Mustafa’nın moralini güçlendirmiş, devlette de güven sağlamıştı. Devlet Sakız Adası ile uğraşırken, bunu fırsat bilen Rusya, Azak Kalesi’ne asker yığmaya başlamıştı. Kalede bulunan askerler desteksiz ve malzemesiz kaldıkları için neticede teslim olmak zorunda kalmışlardı. Padişah Haziran 1695’de ordusunun başında olarak Avusturya seferine çıktı. Önce bazı zaferler kazanıldı ise de netice alınamadı ve devlet için çok önemli bir dönüm noktası sayılan Karlofça Barışı imzalandı.

Sultan Mustafa iri yapılı, açık tenli, ince burunlu, ela gözlü, sarı sakallı idi. Çok iyi hocalardan ders almış, hat sanatına merak sarmış ve çok iyi bir hattat olarak da yetişmişti. Yalandan nefret eder, doğruları ödüllendirirdi. İlme ve ilim adamlarına önem vermiştir. Alimlerle sohbet etmekten hoşlanır ve onları korurdu. Aynı zamanda iyi bir şairdi ve şiirlerini “ikbali” mahlası ile yazardı.

Sultan II.Mustafa'nın Tuğrası - www.turkosfer.com

Sultan II.Mustafa’nın Tuğrası

Bir Cevap Yazın