Sultan II.Süleyman

Babası: Sultan İbrahim
Annesi: Saliha Dilâşub Sultan
Doğum Yeri: İstanbul (Topkapı Sarayı)
Doğum Tarihi: 15 Nisan 1642
Vefat Tarihi: 22 Haziran 1691
Saltanat Tarihi: 1687 – 1691
Saltanat Süresi: 4 Yıl
Kabrinin Bulunduğu Yer: İstanbul (Kanuni Türbesi)

Şehzadelik hayatı İstanbul ve Edirne saraylarında geçmişti. Uzun süre gözetim altında kaldığından, devlet işleri ile ilgilenememiş, iyi bir eğitim almış dinî eserler okumuş ve ibadet ile günlerini geçirmişti.

Bu padişah değişikliğinde de iktidar gücünün sarayda mevcut olan ikilik, eski padişahı tahtta bırakmak isteyenlerle, II. Süleyman’ı tahta çıkarmayı başaranların mücadelesi asker içinde de huzursuzluğa sebep olmuştu. Hazinenin, cülus bahşişi için parasının olmaması olayları büyütmüş, sarayda iç hazine ve kilerden toplanan altın ve gümüş kaplar, darphaneye gönderilip, yeni para basılıp askere dağıtılarak ortalık yatıştırılmıştı.

Bu dönemde devleti, Sultan Süleyman’ı ağlatacak kadar üzen olay, Kanije Kalesi’nin 158 yıl sonra kaybedilmesi olmuştu. Hemen arkasından Belgrad Kalesi’nin alınması bu üzüntüyü biraz hafifletmişti.

Sultan Süleyman orta boyda, şişman, açık tenli ve yassı burunlu ve gür sakallı bir yüze sahipti. İyi bir huyu, yumuşak bir karakteri vardı. Tahta çıktığında “Millete hizmet edelim. Allah’ın kullarını memnun etmeye çalışalım” diyerek, tahta iyi hizmet amacıyla oturduğunu ifade etmişti.

Sultan II.Süleyman'ın Tuğrası - www.turkosfer.com

Sultan II.Süleyman’ın Tuğrası

Bir Cevap Yazın