Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuruluş Tarihi: 15 Kasım 1983
Yüzölçümü: 3355 km2
Nüfusu: 265.000
Başkenti: Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) veya Kıbrıs Türk Devleti Akdeniz’de yer alan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan uluslararası camiada yalnızca Türkiye tarafından tanınan Türk devleti. Birleşmiş Milletler adanın tek hâkimi olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanımaktadır.

Kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde de Akıncılar’a doğru KKTC toprakları yayılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rum Kesimi toprakları arasında Birleşmiş Milletler’in kontrol bölgesi bulunmaktadır.

Tarih

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş 1960’da Kıbrıs’ta yaşayan Rum ve Türk cemaatleri arasında kurulan ortaklık Kıbrıs Cumhuriyeti yaşanan iç çatışmalar sonucu sürdürülemez olmuş ve 15 Temmuz 1974 tarihinde Yunan cuntasının Kıbrıs’da darbe yaptırması sonucu gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ardından gerçekleşen İkinci Barış Harekâtı’nın hemen ardından 25-26 Ağustos 1974 tarihinde BM Genel Sekreteri Kıbrıs’a gelmiş ve toplumlar arasında ikili görüşmelerin başlatılmasını istemişti. İkili görüşmelerde varılan mutabakat gereği nüfus mübadelesi yapılmış ve Rumlar güneye Türkler ise kuzeye geçmiştir. Böylece iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal yapı için uygun ortam sağlanmış oldu. 13 Şubat 1975 günü Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanı Doktor Fazıl Küçük tarafından açıklanarak gerçekleşti. Amaç federal bir Kıbrıs Devleti yaratmaktı ancak bu gerçekleşmediğinden 8 yıl sonra Türkler yol ayrımına giderek kendi cumhuriyetlerini kurmak yoluna girdiler.

15 Kasım 1983 tarihinde KKTC’nin ilanı gerçekleşti. Türkiye, Pakistan ve Bangladeş KKTC’yi ilk tanıyan ülkeler olup Türkiye dışındaki ülkeler daha sonra bu tanımayı geri çekmişlerdir. KKTC’nin kuruluş bildirgesini kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş okumuştur.

Coğrafi Konum ve İklim

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs’ın kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde Güney Kıbrıs ve 418 km ile Mısır; batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır. KKTC’nin toplam yüzölçümü adanın üçte birine denk gelen 3355 km² dir. Kıbrıs adası sahil şeridinin yarısı KKTC sınırları içerisindedir. Ekilebilen % 45 lik verimli arazinin % 20 si sulanabilmekte ve KKTC genelinin % 20 si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı düzenli olarak sürdürülmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli yerleşim yerleri, başkent Lefkoşa, Girne, Gazimagosa’dır.

Nüfus

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 265,000 (işçiler ve Türkiye’den yerleşenler dahil). Bu nüfusun neredeyse tamamı Türk’tür ve Türkçe konuşur. Bu nüfus üç ana topluluktan oluşmaktadır: yerli Kıbrıs Türkleri, bütünleşmiş Türkiye’den gelen göçmenler ki bunlar iki kısımdan oluşur. Adada dünyaya gelenler ve anavatandan çalışmak üzere adaya gelenler. Türk Silahlı Kuvvetleri’de halihazırda 33.000 askerlik bir kuvvetle adada bulunmaktadır. Çoğu yaşlı Kıbrıs Türkü Yunancayı konuşabilir ve anlayabilir. Bunların yanında hâlâ Dipkarpaz ve Korucan’da yaşayan Kıbrıs Rumları ve Maruniler bulunmaktadır. KKTC başkent Lefkoşa’nın kuzey tarafına sahiptir. Kıbrıs Türklerinin büyük bir yüzdesi 1974’den sonra göç etmiştir. Özellikle İngiltere ve Türkiye Kuzey Kıbrıs’tan büyük oranda göç almıştır. Göçmenlerin büyük bir kısmı kötü ekonomik koşullar nedeniyle farklı ülkelere gitmek zorunda kalmışlardır. Bu kötü ekonomik koşullarında en büyük sebebi uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle üçüncü ülkelere yapılan ticarette büyük zorluklar çekilmesidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resimleri

KKTC1 - www.turkosfer.com

KKTC2 - www.turkosfer.com

KKTC3 - www.turkosfer.com

Türk Lirası

200 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

200 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

100 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

100 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

50 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

50 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

20 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

20 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

10 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

10 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

5 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

5 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

1 TL Ön Taraf - www.turkosfer.com

1 TL Arka Taraf - www.turkosfer.com

50 Kr Ön Taraf - www.turkosfer.com

50 Kr Arka Taraf - www.turkosfer.com

25 Kr Ön Taraf - www.turkosfer.com

25 Kr Arka Taraf - www.turkosfer.com

10 Kr Ön Taraf - www.turkosfer.com

10 Kr Arka Taraf - www.turkosfer.com

5 Kr Ön Taraf - www.turkosfer.com

5 Kr Arka Taraf - www.turkosfer.com

1 Kr Ön Taraf - www.turkosfer.com

1 Kr Arka Taraf - www.turkosfer.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Resmi Arması

KKTC Resmi Arması - www.turkosfer.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Konumu

KKTC Haritası - www.turkosfer.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İdari Haritası

KKTC İdari Haritası - www.turkosfer.com

Bir Cevap Yazın