Türk Korsanlarının İngiltere’deki Faaliyetleri

Trablus, Tunus ve Cezayir Beyliklerimiz’e mensup “Mağribî Türk Korsan Gemileri” İspanyol, Portekiz ve Fransız Krallığı batı sahillerine paralel bir rota ile açıklardan seyredip İngiltere Adası Land End sularına her seferinde sağ salim ulaşıyorlardı. Türk korsanları Büyük Britanya adasına da çok sayıda sefer yaptılar.

Murat Reis’in emrindeki Türk Korsan Filosu Bristol Körfezi ağzındaki “Land End”den yaklaşık 100 mil kadar içerde Hard Lend Burnundan 11 mil açıktaki Lundy Adası’nı üs yapıp düşmanlara dehşet saçıyorlardı.

İngiltere’nin güneybatısındaki Lundy Adası 1625-1630 yılları arasında Türk Korsanları tarafından ele geçirilerek, özellikle kuzeye yapılan harekâtları daha iyi destekleyebilmek amacıyla üs olarak kullanıldı. Türkler Bristol Kanalı’nın açığında Lundy Adası’nı almakla Bristol liman ağzına hakim oldular.

İngiltere, yıllarca Türkleri Lundy ve Scillya adalarından atamadı. İngiltere Kralı İ.James ve oğlu İ.Charles’ın tüm çabalarına rağmen İngiltere kıyılarına sadece 10 km mesafedeki bu küçük ada yaklaşık 5 yıl boyunca Türk Korsanları’ndan geri alınamayınca birçok İngiliz amirali Kral tarafından görevden alındı.

1631’de de Türkler İngiliz limanlarını yıllık vergiye bağladılar. İngiltere’nin Bristol, Plymouth, Southampton ve İrlanda’nın Cork ve Baltimore gibi birçok limanları Türk korsanları tarafından birçok kez vuruldu ve Atlantik ortasında yüzlerce İngiliz, İspanyol ve Hollanda gemisi ele geçirildi.

1627 yılında 10 gün içinde 27 İngiliz gemisi Türkler tarafından zaptedildi. 19 haziran 1631 gecesi İrlanda’nın Baltimore Limanı da Türk Korsanları tarafından zapt edilmiş ve bu olay sonunda ünlü şair Thomas Usborne Daways 56 mısralık uzun bir şiir yazmıştır.

1609-1616 yılları arasında 466 İngiliz gemisi Osmanlı Korsanları’nca ele geçirildi ve bu sayıya 1625’te Plymouth’dan 25 gemi daha eklendi. Bütün Britanya Kıyıları’nı hedef alan Osmanlı Korsanları 1677-1680 yılları arasında 160 İngiliz Gemisini ele geçirdiler. Osmanlı Korsanlarınca ele geçirilen bu gemilerin listesi ise 1682’de Londra’da yayınlandı.

İngiliz kaynaklarına göre bu gemilerde yaklaşık olarak 7.000 ile 9.000 arasında İngiliz esir edilerek köle yapıldı. 1631’de bu yolla İrlanda’nın Baltimore Köyü’nün nereyse tamamı esir edildilerek takip eden saldırılarda da Devon ve Cornwall’daki kıyı köyleri basıldı.

Lundy Adası - www.turkosfer.com

Bir Cevap Yazın