Sultan V.Murad

Babası: Sultan Abdülmecid
Annesi: Şevkefzâ Kadın Efendi
Doğum Yeri: İstanbul (Eski Çırağan Sarayı)
Doğum Tarihi: 22 Eylül 1840
Vefat Tarihi: 29 Ağustos 1904
Saltanat Tarihi: 1876 – 1876
Saltanat Süresi: 3 Ay
Kabrinin Bulunduğu Yer: İstanbul (Yeni Camii)

Sultan Abdülmecid’in ilk doğan şehzadesi olduğundan, sarayda sevinç yaratmış ve günlerce süren şenlikler yapılmıştı. Güzel, sevimli, yumuşak karakterli ve zeki bir çocuk olarak büyümüştü. Babasının isteği ile Batı tarzında iyi bir eğitim almıştı. Türkçe’yi çok iyi kullandığı gibi Arapça ve Fransızca da öğrenmişti. Güzel sanatlara karşı özel bir ilgisi vardı. Güzel resim yapar, iyi piyano çalardı. Müzikle de uğraşırdı ve hafif batı müziğinde güzel besteler yapmıştır.

Sultan Abdülaziz’in, Avrupa seyahatine katılmış ve genç bir şehzade iken batıyı yakından görmüştü. İlmi sohbetlere katılmayı sever ve tartışmalara katılır, ara sıra, Ziya Paşa, Namık Kemal ve arkadaşlarının toplantılarında da bulunurdu. Belki de hanedan içinde hürriyet ve meşrutiyet taraftarı fikirleri savunan ilk örnek sayılabilir. Kendisinin küçük bir anayasa taslağı hazırladığı da söylenir. Kurbağalı Dere’deki köşkünde bu çalışmaları yaparak kendisini devlet idaresi için hazırlamıştı.

İktidar için kendisini çok iyi hazırlamasına rağmen, saltanatı ancak 93 gün kadar sürmüştür. Rahatsızlığı sebebiyle tahtan indirilip, Çırağan Sarayı’nda ikamete alınmıştı. Ali Suavi, Çırağan Sarayı baskını, Sultan V. Murad’ın tekrar tahta çıkarılması olayıdır, fakat başarılı olamamıştır.

Sultan Murad orta boylu, açık tenli ve yumuşak bir karaktere sahipti. Çok iyi eğitim almış ve kendini devlet yönetmek için hazırlamıştı. Sağlık durumu bu görevi yerine getirmesine engel oldu. Tahttan indirildikten sonra şiir yazıp beste yaparak uzun süre yaşadı.

Sultan V.Murad'ın Tuğrası - www.turkosfer.com

Sultan V.Murad’ın Tuğrası

Bir Cevap Yazın