Sultan III.Murad

Babası: Sultan II.Selim
Annesi: Nur Banû Sultan
Doğum Yeri: Manisa (Bozdoğan Yaylası)
Doğum Tarihi: 4 Temmuz 1549
Vefat Tarihi: 16 Ocak 1595
Saltanat Tarihi: 1574 – 1595
Saltanat Süresi: 21 Yıl
Kabrinin Bulunduğu Yer: İstanbul (Ayasofya Camii, III.Murad Türbesi)
Vefatında Osmanlı İmparatorluğu’nun Yüzölçümü: 19.902.191 km2

Babasının öldüğünde Manisa’da vali olarak bulunuyordu. Sokullu Mehmed Paşa’nın kendisine ilettiği haber üzerine İstanbul’a gelerek onikinci padişah olarak iktidarı teslim aldı. Kendisi iyi bir eğitim almıştı ve dünya meseleleri ile yakından ilgilenirdi. Özellikle ülkesi dışında, ülkesinin kaderini etkileyen liderlerin yaptıklarını merak ederdi. Tarihi eserleri okumayı da çok severdi.

Çok alçak gönüllü ve adil davranışlı idi. Ama biraz gösterişi severdi. Devlet hazinesinden yardıma muhtaç olanlara hayırlar yapardı. İlim alemiyle ilgili iyi bir dostluk kurmuş, onlarla sohbet etmekten de hoşlanırdı. Dindar. inançlı bir yapıya sahipti. Ülke imarına büyük önem vermiş, özellikle ataları tarafından yapılan tarih eserlerin onarımını gerçekleştirmiştir.

İktidarı zamanında ülke içinde ve ülke dışında olaylı dönemler yaşanmış olmasına karşın, ülke birliğinin korunması ve topraklarının genişlemesi için çalıştı. Bir taraftan Kuzey Afrika’da fetihler yaparken diğer taraftan da Hint Okyanusu’nda donanmasını bulundurdu. Savaştan çok sakınan, gelişen hadiseleri mümkün olduğu kadar barış yoluyla halledilmesi taraftarıydı. Çok iyi bir kumandan, iyi bir savaşçı olduğu gibi, kılıç kullanmakta da çok başarılı idi. Ata binmeyi de severdi.

İnce uzun boyluydu. Pembe beyaz bir teni vardı. Bedenindeki organları kendisi ile bütünleşmişti. Çizgileri ve uzuvları dengeliydi. Açık ve geniş bir alnı vardı. Kasları güçlü ve ince uzundu. Giyinmesini sever, gösterişli elbiseler giyer, mücevher takmaktan da hoşlanırdı. Özellikle kavuk üzerindeki değerli taşları kullanmak O’na has bir özellikti.

Sultan III.Murad'ın Tuğrası - www.turkosfer.com

Sultan III.Murad’ın Tuğrası

Bir Cevap Yazın