Orhan Gâzi

Babası: Osman Gâzi
Annesi: Mâl Hâtun
Doğum Yeri: Söğüt
Doğum Tarihi: 1281
Vefat Tarihi: 1362
Saltanat Tarihi: 1326 – 1362
Saltanat Süresi: 36 Yıl
Kabrinin Bulunduğu Yer: Bursa
Vefatında Osmanlı İmparatorluğu’nun Yüzölçümü: 95.000 km2

Babası Bizanslılara karşı mücadeleye giriştiği tarihten itibaren askerlik ve idari işlere katılarak devlet idaresini öğrendi. Akça Koca ve Abdurrahman Gazi’nin öğrencisi oldu. Fazla gösterişi sevmezdi, ömrünün büyük bir kısmını savaş alanlarında geçirdi.

Babasının ölüm tarihi olan 1326 de Bursa’yı aldı. Bursa’yı devletin merkezi yaparak tahta çıktı. Kendi adına ”Akça” denen gümüş sikke bastırdı. O sıralarda 46 yaşında bulunuyordu.

Osmanlı Devleti’nde sultan unvanı ilk defa O’nun zamanında kullanıldı. Ülkesi içerisinde devamlı olarak dolaşır, halk ile birlikte olurdu. Devlet teşkilatında ilk idari, adlı ve askeri düzenlemeyi gerçekleştirdi.

Devletin ilk ilmı ve sosyal kurumlarının oluşması da yine O’nun zamanında başladı. İznik’te cami, medrese ve imaret yaptırdı. Osmanlı Devleti’nin ilk üniversitesi olan bu medreseye o dönemin en önemli hocalarını görevlendirerek ilmi eğitimi başlattı.

İri yapılı bir insandı. Pembe beyaz bir teni vardı. Davranışları dengeli ve kararlı idi. Çatık kaşlı idi. Kendisine söylenen sözleri daima dikkatle dinlerdi. Hoş sohbet bir insandı. Alimlerle konuşmaktan çok hoşlanırdı. Geniş göğsü, geniş alnı, uzun da bir boynu vardı. Kulağında siyah bir beni vardı. Kalın baldırlı ve sağlam yapılı idi. Bıyıkları bahadırane idi. Hareketli ve dinamik bir insandı Ancak tedbirle düşünerek adım atardı. Yüksek bir ahlak duygusuna sahipti.

Orhan Gâzi'nin Tuğrası - www.turkosfer.com

Orhan Gâzi’nin Tuğrası

Bir Cevap Yazın