Atatürk ve Bozkurt

Atatürk’e Hediye Edilen Bozkurt Heykeli

Ağustos 1926 gecesi Türkiye’nin ”Bozkurt” adlı yolcu gemisi, Fransız ”Lotus” gemisi ile Ege Denizi’nde çarpışır. Bozkurt gemisi batar ve 8 Türk denizcisi boğularak ölür. Ertesi gün, İstanbul’a gelen Lotus gemisinin kaptanı tutuklanır ve Türk mahkemelerince 80 gün hapis cezasına çarptırılır. Lotus gemisinin kaptanının karşı çıkışları sonucu dava, Lahey Sürekli Adalet Divanı’na intikal eder. Lahey Sürekli Adalet Divanı, 7 Eylül 1927’de, Türkiye’nin hukuka aykırı davranmadığına karar verir. Bu kararla birlikte ”Geminin adı ve Türk milletinin milli simgesi, Türk özgürlük ve bağımsızlığının timsali olmasından ötürü”, Türk heyetine, Atatürk’e verilmek üzere tunçtan bir Bozkurt heykeli armağan edilir. Bu davadan dolayı, dönemin adalet bakanı Mahmut Esat’a, Atatürk tarafından Bozkurt soyadı verilmiştir.

Atatürk'e Hediye Edilen Bozkurt Heykeli - www.turkosfer.com

Hatta küçük izcilere yavrukurt ismini bizzat kendisi taktı. Hakkında yazılan bazı kitaplarda kendisinden Bozkurt olarak bahsedildiğini biliyoruz… Bu belgelerden biri de Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk heykelinin kaidesindeki bozkurt başıdır.

Anıttaki Bozkurt Başı - www.turkosfer.com

Atatürk Zamanında Basılan Bozkurt Resimli Para ve Pullar

Atatürk, kurduğu devletin Türk adı, Türk dili, Türk kültürü ile yaşamasını istemiştir. Bunun için Türk Milleti’nin sembolü olan Bozkurt’u, Türk devletinin parasına ve pullara bastırarak, Bozkurt adını her yerde kullanarak yeniden Türk kültürüne yerleşmesine öncülük etmiştir.

Paradaki Bozkurt 1 - www.turkosfer.com  Paradaki Bozkurt 2 - www.turkosfer.com

Paradaki Bozkurt 3 - www.turkosfer.com

Puldaki Bozkurt 1 - www.turkosfer.com

Puldaki Bozkurt 2 - www.turkosfer.com

Puldaki Bozkurt 3 - www.turkosfer.com

Bir Cevap Yazın